Korona Hyena

Korona Hyena

Kamil Kouba | 15. 04. 2020

Dojímají mě příběhy lidí, kteří v době koronavirové prokazují solidaritu, vzdávají se svého času a svých věcí. Ukazují ostatním lidskost jako morální hodnotu.
Hranice mezi dobrem a zlem je velmi tenká a všudypřítomná. Překročit ji může kdokoli, ale nikdy ti, o kterých mluvím v úvodu.
Když radní pro Prahu 8 v době pandemie domlouvá podíl na zakázce na dezinfekci velkých prostor jako jsou školy a nemocnice (odkaz na článek), jsme svědky hyenismu a prachsprosté korupce. Z pohledu opatření proti praní peněz jde však jen o jeden střep z mozaiky.
Povinné osoby nejsou ani policisté ani soudci, rozhodují se na základě indicií nikoli důkazů. Osoby, které se budou postupně objevovat v této kauze, by měly být podrobeny důkladnému prověření ze strany všech finančních i nefinančních institucí, kde byly nebo stále jsou klienty. Ve svém důsledku totiž „povinné osoby“ mají potenciál být schopnější a výkonnější než orgány činné v trestním řízení (rozumějte policisté a státní zástupci).
Povinné osoby by měli proaktivně, cestou Finančního analytického úřadu, případně přímo orgánům činným v trestním řízení nahlásit svá zjištění, která vedou k podezřelým osobám. Svým přístupem značně urychlí proces vyšetřování.
Přečetli jste si článek Janka Kroupy? Co myslíte, vydělal si Juraj Pavol na své stříbrné Porsche legálně? Jak asi bude vypadat poskládaná mozaika?
AML zákon dává „povinným osobám“ nástroj bojovat se zločinem a jeho smysluplné a důsledné používání může vést k bezpečnému prostředí pro ty, kteří dnes riskují své zdraví a vzdávají se svého času a věcí, abychom se měli líp.
Schopnost „povinných osob“ nejen čelit, ale také vyvíjet koordinovaný tlak na organizovaný zločin, je pochopitelná z poznámky pod čarou.
V příštích dílech registrovaným čtenářům prozradím, jak je možné luxusní vozidlo Porsche a jiný dohledatelný majetek podezřelé osobě zajistit, a co pro to můžeme udělat.


Označení „povinné osoby“ vzhledem k záměru zákona mi osobně nepřijde šťastné. Málokdo má rád povinnosti a tento zákon by měl být postaven hlavně na ochotě a zodpovědném přístupu. Pro ty, kteří se úplně neorientují v množství dotčených subjektů upřesňuji, že když vyzývám „povinné osoby“ k akci, nemluvím zde jen ke stovkám zaměstnanců bank a spořitelních a úvěrových družstev. Obracím se na tisíce zodpovědných lidí z řad organizátorů trhu s investičními nástroji, poskytovatelů investičních služeb, investičních společnosí a fondů, penzijních fondů, platebních institucí a poskytovatelů platebních služeb malého rozsahu, institucí elektronických peněz, leasingových společností, obchodníků s pohledávkami, směnáren, poskytovatelů poštovních služeb, poradců ve věci kapitálové struktury, průmyslové strategie, fúzí a koupě podniků, peněžních makléřů, úschoven cenností, provozovatelů hazardních a sázkových her, realitních makléřů, auditorů, daňových poradců, účetních, soudních exekutorů, notářů, advokátů, prodejců hotových společností, správců svěřeneckých fondů, obchodníků s kulturními památkami, bazarů a zastaváren. Omlouvám se, pokud jsem někoho zapomněl, ale už z tohoto množství je zřejmé, že dnes se žádný ze zločinců bez vás neobejde. Naučme se používat nástroje pro bezpečnější a zdravější společnost.


Kamil Kouba

AML officer s více jak 16ti letou praxí u protikorupční policie.
V hodnosti plukovníka vedl speciální oddělení, které bylo příjemcem trestních oznámení FAÚ.
Opakovaně byl vyznamenán za boj proti praní peněz, působil jako člen vyjednávacího týmu ČR při obhajobě přijatých AML opatření na Radě Evropy ve Štrasburku.
Již 6 let úspěšně poskytuje služby v privátním sektoru napříč spektrem povinných osob.